מה בין ניהול והורות במצב חירום?

רבות ניתן לדון בהלימה שבין ניהול והורות. מחקרים רבים נעשו סביב נושא זה ומאמרים פורסמו על הדמיון בין סגנונות ניהול וסגנונות הורות והארגז הכלים המשותף.
מתוך ניסיוני האישי כמנהלת, יועצת ואמא, נוכחתי כי קיים דמיון רב בין שני העולמות וסגנון הניהול של המנהלים מושפע ומורכב מהכלים המוכרים להם מעולם המשפחה ולהפך.
המיומנויות והיכולות של ההורה/מנהל עומדות למבחן במצבי חירום כפי שחווינו בקיץ האחרון במבצע "צוק איתן".

תקופה זו הייתה מורכבת ומשמעותית עבור הורים וילדים, אך השפעתה ניכרת גם בתוך ארגונים, לדוגמא: על היחסים שבין מנהלים ועובדים,על יכולתם להתמודד עם המצוקה, החרדה והסימפטומים המלווים אותה, על יכולתו של מנהל להכיל את צרכי העובד ולסייע ועל התנהלות שוטפת בחרום. 
השגרה משתנה, צרכי העובדים משתנים והמנהלים נדרשים להתמודד עם סיטואציה מורכבת וחדשה כשגם הם, מעורבים בה רגשית ואישית. 

דאגה לעובדים מגויסים או אלו המתגוררים בישובים וערים דרומיות, היעדרות עובדים מהעבודה, שינוי בסדר העדיפויות של העובדים, גלישה מרובה באינטרנט ובערוצי החדשות, שיחות מסדרון, חוסר מיקוד, לחץ וחרדה המשפיעים על הבריאות ועוד. בתקופה זו זוהי השגרה הניהולית החדשה והדילמות איתן נאלצים להתמודד המנהלים משתנות.
היכולת להמשיך ולתפקד כארגון במהלך התקופה, ולהצליח לחזור לשגרה מחוזקים, תלויה בערכי הארגון, תפיסותיהם של המנהלים וביכולתם להשתמש באופן מאוזן באותם כלים המשמשים אותם להכיל את ילדיהם ומאפשרים להם כמשפחה לשרוד את התקופה עם כמה שפחות טראומות ואולי אף מחוזקים.  
ברמה העסקית הארגונית כמו בתא המשפחתי, יש צורך להגדיר מחדש יעדים ולבחון את הדרך להשגת המטרות. דבקות בעמידה ביעד כגון זמן פיתוח מוצר, צריך להשתלב עם  יעד של מתן בטחון פיזי ותעסוקתי לעובדים.
ברמת ניהול העובדים, כמו הורים לילדים עולה הצורך להגביר את מיומנויות ההקשבה, להעניק יותר תשומת לב לאינדיבידואל, לגלות אמפטיה, לא לוותר על תקשורת שוטפת, גמישות ושימוש בפתרונות יצירתיים.

חשוב להבין כי במצב חירום עובדים זקוקים עוד יותר מתמיד למנהיגות בארגון. כללי המשחק משתנים ונדרשת חשיבה מחוץ לקופסא. חישבו מה הילד שלכם צריך שתהיו עבורו בשעת לחץ וחירום ? התשובה קרוב לוודאי דומה אם לא זהה כאשר מדובר בעובד שלכם, בהקשר האישי והארגוני. 
רמת הלכידות הארגונית ותחושת השייכות של העובדים לארגון תשמש בסיס איתן עבור הארגון לשרוד את התקופה, אך מה שיאפשר לארגון לחזור במהרה לשגרה היא הדוגמא אישית שתיתן השדרה הניהולית והמודל שהיא תהווה עבור העובדים בדיוק כמו שההורים נדרשים להיות עבור ילדיהם ולמען המשפחה.